Poloha na mapě
Dolní Žleb - Děčín, České Švýcarsko
Dolní Žleb je nejseverněji položenou obcí v Čechách. Najdete ji na levém břehu řeky Labe, v blízkosti státní hranice s Německem.
Oblíbené rekreační místo dříve i dnes
První zmínka o obci, jejíž název byl nejprve Nieder Grund, později Dolní Grund nad Labem a od roku 1949 Dolní Žleb, pochází z let 1515 a 1516. V obci stávala pila z roku 1574 a o 200 let později byla vybudována známá továrna na knoflíky, kterou dnes připomínají už jen její pozůstatky. Obec byla ve 30. letech 20. století vyhlášenou rekreační oblastí. Stejné oblibě se Dolní Žleb těší i dnes. Svůj podíl na tom jistě nese i skutečnost, že za obcí je hraniční přechod pro pěší a cyklisty do Německa.
Z Dolního Žlebu k vrcholkům skal
Kromě turistů sem často míří také horolezci, pro které je obec jedním z hlavních východisek k výstupu ke skalním útvarům. Nejznámější z nich je skalní věž Jeptiška a na pravém břehu Mnich. V obci si můžete prohlédnout kostel Nejsvětější trojce z roku 1830 a několik dochovaných stavení lidové architektury. Nedaleko Dolního Žlebu hlídá vodní hladinu socha sv. Vojtěcha, patrona všech plavců. Pěkný pohled na ni se nabízí z paluby lodi, pokud se vydáte po Labi z Děčína směrem na německou stranu.
Dolním Žlebem na kole i in-line bruslích
Obcí prochází mezinárodní cyklostezka Praha – Drážďany, která je zejména o víkendech a prázdninách hojně využívána k příjemným výletům v úseku Dolní Žleb – Schöna, případně Bad Schandau. Tento úsek má kvalitní asfaltový povrch a proto je stezka využívána i milovníky in-line bruslí. Cyklostezka je v tomto úseku dlouhá asi 9 kilometrů a vede překrásným pískovcovým údolím podél toku Labe. Stezka míjí na hranicích Klopotský vodopád s jezírkem, který je zasazen nad budovou bývalého mlýna. Vodopád vznikl v souvislosti s jeho provozem a byl součástí umělé napájecí vodní soustavy. Vodopád dopadající z výšky asi čtyř metrů do jezírka vám nabídne pěkný pohled. Na skále u vodopádu si můžete přečíst starý nápis, který nese datum 5. 10. 1856 a jméno Theodora Schneidera, který jej pravděpodobně vybudoval.
Do obce i z obce po vodní hladině
Dolnožlebský přívoz přes řeku vyplouvá v letním a zimním režimu. Letní provoz začíná 1. dubna a končí 30. září a přívoz brázdí hladinu Labe od 6.00 do 12.00 hod. a po polední přestávce od 13.00 do 20.00 hod. V zimě končí v 18,00 hod. Dospělá osoba zaplatí 15,- Kč, dítě do 15 let 7,- Kč, přeprava jízdního kola vás přijde na 10,- Kč, auta na 20,- Kč, karavanů a dodávek 40,- Kč.
Zajímavost
Dolní Žleb byl dlouho tak trochu odříznut od světa. Nevedlo sem totiž jiné spojení, než vlakové nebo přívozem přes řeku Labe.
Přístupnost
Z Děčína po Labském nábřeží, přes Horní a Prostřední Žleb.
Doporučení a zajímavost
K vodopádu se můžete vydat také na kole nebo in-line bruslích. Jeho blízkostí totiž vede známá cyklotrasa s upraveným příjemným povrchem, po které lze dojet z Čech do Německa až do obce Bad Schandau. Nástupní trasa pro in-line bruslaře začíná nedaleko vlakové zastávky Děčín - Prostřední Žleb.
Občerstvení
V restauraci Dolní Grund v přívozu v obci Dolní Žleb.
Provozní doba a vstupné
Celoročně volně přístupno
Parkování
Několik možností přímo v obci.
Kontakt
TIP NA VÝLET
Pokračujte z Dolního Žlebu do obce Schöna a odtud se přepravte přívozem do Hřenska, kde si můžete užít plavbu na pramicích proslulými Hřenskými soutěskami. Pramice plují Divokou a Edmundovou soutěskou a odnesete si domů neobvyklý zážitek. V Hřensku si navíc před návratem můžete pochutnat v restauraci penzionu Klepáč, na zahradním posezení u vodního kola.
Kontakt
Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30