Poloha na mapě
Jiříkov, město tří kultur
Město Jiříkov se rozkládá ve Šluknovském výběžku v těsné blízkosti hranice s Německem. Leží v místě, kde se překrývá kultura oblasti české, saské a lužické, a řadí se mezi nejstarší města regionu.
Náměstím zurčí potok
Za zmínku rozhodně stojí Švédský sloup na Mánesově ulici, který je zdejší nejstarší dochovanou památkou. Na náměstí můžete obdivovat dřevěné hrázděné domy i honosné stavby pocházející z minulého století. Jeho dominantou je barokní kostel sv. Jiří s nádherným malovaným oltářem od D. J. Kindermanna, rodáka z nedalekého Šluknova. Neméně zajímavé je barokní sousoší sv. Karla Boromejského, Jana Nepomuckého a sv. Floriána. Náměstím protéká Jiříkovský potok, což mu dodává zcela jedinečný ráz. Nedaleko kostela se nachází tzv. Jiříkovské muzejní provizorium nebo-li Jiříkovská světnička. Na poměrně malé ploše vás provede historií města. Uvidíte desítky fotografií, řadu dokumentů, ale také třeba ruční mandl či klikový gramofon. Mezi expozicemi je i ta, která se týká exhumace Magdaleny Kade…
Filipovský zázrak Magdaleny Kade
Při návštěvě Jiříkova určitě nevynechejte návštěvu baziliky minor Panny Marie Pomocnice Křesťanů, v části obce Filipov. Tato stavba a příběh ji provázející se nemalou měrou podílí na zdejším turistickém ruchu. Kostel díky filipovskému zázraku z roku 1866 povýšil papež Pius IX. na „Basilicu Minor“. Na tomto místě kdysi stával domek chudé rodiny, ve kterém bez naděje na uzdravení ulehla těžce nemocná dívka Magdalena Kade. Jedné lednové noci roku 1866 spatřila zjevení mající podobu postavy zářící bílým světlem, která na ni promluvila se slovy, že se uzdraví. Tak se i stalo, což bylo považováno mezi lidem za zázrak a do domu začali proudit poutníci. V místnosti, kde Magdalena stonala a posléze se zázračně uzdravila, byla zanedlouho zřízena provizorní kaple. Poutníků přibývalo a tak jiříkovský kaplan domek vykoupil, rozhodl o vybudování skutečné kaple a později byl také iniciátorem stavby dnešního kostela. Magdalena Kade po svém skonu byla pochována na hřbitově v Jiříkově, poté její ostatky putovaly na nový filipovský hřbitov a ještě později byly uloženy nedaleko vchodu do kaple. Na místě jejího zázračného uzdravení dnes můžete spatřit sochu Panny Marie z bílého mramoru. Dalšími zajímavostmi chrámu jsou věžní hodiny mistra Kruegela a varhany, které jsou pro svůj originální zvuk oblíbené interprety i posluchači varhanní hudby.
Jaká esa a tipy na výlet má pro vás ještě Jiříkov a jeho okolí připravena?
Na Londýnské ulici stojí kaple zasvěcená srdci Ježíšově, s objektem původního obecního špitálu. Na jirkovském náměstí, ve Filipovské a Tylově ulici je k vidění několik památkově chráněných domů. Nahlédnout skrze mříž můžete do jirkovské štoly pod vrchem Papičák. Štola je nepřístupná a slouží jako zimoviště netopýrů. Nejbližší rozhled do kraje vám nabídne rozhledna na vrchu Schlechteberg v sousedním německém Ebersbachu. Na české straně se můžete do kraje zahledět z rozhledny Dymník. V blízkém okolí Jiříkova je několik rybníků, mezi nimi Ostrovní, Nový či Duhový. Jejich břehy zvou k příjemným procházkám a vody nabízí úlovky milovníkům rybolovu. Krajem, do kterého je město zasazeno, vede množství značených turistických tras a na své si tu přijdou i příznivci cyklovýletů. A jen o něco dál na vás čeká zámek Šluknov, loreta v Rumburku či obec Doubice se Starou hospodou a množstvím vyřezávaných soch.
Kam, když vám vyhládne?
Naproti bazilice stojí hotel Waldstein s nabídkou občerstvení a ubytování. Pochutnat si můžete také v penzionu Adriana, na Terase na Vyhlídce ve Filipově nebo posedět nad kouskem sladkého v cukrárně na Čapkově ulici.
Kudy do Jiříkova?
Jednoduše a pohodlně po silnici přes Českou Lípu, Nový Bor, Varnsdorf a Rumburk.
Kontakt
zdroj: mapy.cz
Kontakt
Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30