Poloha na mapě
Zajímavosti v okolí
Kipph orn
Bast ei
Großer Win terbe rg
Soutěsky Hřensko
Skála Winterstein
Neumannův mlýn
Friensteine – skalní nebo jeskynní hrad?
Pozůstatky skalního, či přesněji řečeno jeskynního hradu Friensteine, jsou součástí stejnojmenné stolové hory v Národním parku Saské Švýcarsko. Strmé pískovcové srázy zajišťovaly hradu maximální bezpečí.
Ohlédnutí do minulosti
Hrad býval součástí mohutného skalního suku na pomezi skal Affenstein a Kleiner Winterberg. Jeho existenci dokládají archeologické nálezy směřující do 13. století. Hrad, který byl díky své strategické poloze s největší pravděpodobností součástí obranného systému Čech, se později proměnil v sídlo lupičů a lapků. Když jej opustili i oni, zůstal pustý a zub času na něm odvedl poctivý kus práce.
Prohlídková trasa nabízí i daleké výhledy
Přístupová cesta ke hradu vede od jižního úbočí skály, podél západní a severní strany. Přivede vás ke skalní bráně, vytvořené úzkou průrvou zavalenou zříceným balvanem. Zde pravděpodobně býval vstup do hradu. Cesta pokračuje sál a je shodná s původní přístupovou cestou. Míří po úzké římse (nic pro lidi trpící závratí) k severovýchodnímu okraji skály a prudce se točí do skalní spáry, ze které vede přístup do jeskyně Idagrotte. Úzká stezka je místy jištěna pevnými chyty. V rozsáhlém prostoru jeskyně jsou patrné četné záseky, které podtrhují teorii, že zde byla dost možná hlavní část hradu. Nad jeskyní ční vysoký zalesněný skalní blok. Podle hypotéz tu stávala strážní věž, ke které vedl přístup kolmým schodištěm, které se však nedochovalo a tak je toto místo dnes nepřístupné.
Doporučení
Zastavte se na přístupové terase a platu před jeskyní. Nabídne se vám krásný výhled a spatříte například Wildenstein, Kleiner Winterberg, Weifberg, Vlčí horu, Tanečnici a řadu dalších cílů.
Přístupnost
Frienstein leží asi 7 km jihovýchodním směrem od Bad Schandau, kam vás přivede silnici Praha – Ústí nad Labem – Děčín – Hřensko - Schmilka. Z lázeňského městečka Bad Schandau se k němu můžete vydat unikátní Křinickou železnicí, která vás doveze na konečnou do stanice Lichtenhainer Wasserfall, odkud po zelené značce vystoupáte k hradu. Cestující vlakem pojedou do železniční stanice ve Schmilce, dají se po žluté turistické značce k rozcestí s modrou (cca 2 km) a po asi necelých 400 m přejdou na rozcestí na zelenou značku. Je také možné jet vlakem z Děčína do obce Schona, přívozem se přepravit do Hřenska a odtud do Schmilky zamířit pěšky.
Občerstvení
Na konečné tramvaje u vodopádu Lichtenhainer, ve Schmilce a v Bad Schandau, kde můžete posedět v některé ze stylových lázeňských kaváren a restaurací.
Vstupné a provozní doba
Hrad je celoročně volně přístupný.
Parkování
Placená parkoviště v údolí Křinice.
Kontakt
TIP NA VÝLET
Vydejte se z obce Schmilka na vrchol Großer Winterberg, druhý největší vrchol Saského Švýcarska (556 m n. m.). Čeká vás tu dřevěná rozhledna a restaurace s nabídkou občerstvení z výborných regionálních produktů. Povšimněte si také Eishausu, neboli Ledového domku, který dříve sloužíval jako unikátní lednice pro zdejší hostinec a dnes v něm sídlí IC Saské Švýcarsko. Dozvíte se tu spoustu zajímavostí týkajících se flóry, fauny či geologie národního parku. Zpátky půjdete po modré značce, která vás zavede na Heilige Stiege. Cestou si užijete krásných výhledů a z rozcestí budete sestupovat po žluté značce po železných schodech mezi skalními bloky a závěrečný úsek vás přivede do Schmilky.
Kontakt
Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30