/album/fotogalerie293/kridelni-stena-1-jpg/
/album/fotogalerie293/pravcicka-brana-v-ceske-svycarsku-jpg2/
/album/fotogalerie293/kridelni-stena-3-jpg/
/album/fotogalerie293/kridelni-stena-5-jpg/
/album/fotogalerie293/kridelni-stena-4-jpg/
/album/fotogalerie293/kridelni-stena-8-jpg/

Poloha na mapě

Křídelní stěny - České Švýcarsko

Křídelní stěna je strmý skalní útvar na Gabrielině stezce, která vede z Mezní Louky na Pravčickou bránu. Skály stěny sahají až do výšky 456 m n. m.

Křídelní stěna

     

Upravenou stezkou pod Křídelní stěnou od roku 1892

Křídelní stěna má tak zvaný voštinový povrch s dutinami a mřížkami, který vytvořilo zvětrávání pískovce. U nás je k vidění nejvíce v Českém Švýcarsku a na Kokořínsku. Gabrielina stezka, která vede úpatím masivu, byla upravena v roce 1892 a dostala své jméno po sestře Edmunda Clary-Aldringena, průkopníkovi turistiky v Českém Švýcarsku. Je považována za jednu z nejkrásnějších vyhlídkových tras Českým Švýcarskem. Zároveň je součástí  Naučné stezky přátelství , která vznikla během sedmdesátých let dvacátého století.

 

Cestou pod Křídelní stěnou k Pravčické bráně

Gabrielina stezka vedoucí k úseku pod Křídelní stěnou začíná na Mezní Louce v blízkosti penzionu a restaurace U Fořta, odkud vede jedna ze dvou tras mířících k Pravčické bráně. Stezka se vine pod pískovcovými masivy úchvatné Křídelní stěny a nabízí dílčí výhledy na oblast Českého Švýcarska a okolní skalní útvary a věže, z nichž některé, například Homole či Velký Pravčický kužel jsou vyhledávanými cíly horolezců. Přibližně v polovině cesty se vám otevře výhled, kterému dominuje nejvyšší hora Českého Švýcarska, Růžovský vrch (619 m n. m.), přezdívaný Děčínská Fudžijama. Cestu lemuje např. Jehla Pravčického dolu, Čínská zeď, Pravčická Jehla a řada dalších. Malá odbočka z červené značky vám nabídne pěkný pohled na výrazné údolí Pravčického dolu.

Pravčická bránaInfocentrum U Fořta

Náš tip

V areálu penzionu U Fořta najdete také Informační centrum, kde si můžete zakoupit netradiční suvenýry -  např. pálenku Děčínskou jeřabinku, keramické modely malebných podstávkových domů, šperky z přírodních materiálů či vyhlášené varnsdorfské uzeniny.

 

Kudy ke Křídelní stěně?

Výchozím bodem je Mezní Louka, kam se dostanete po silnici autem od Hřenska nebo autobusem z Děčína. Nejbližší vlaková zastávka je na německé straně v obci Schöna, odkud se do Hřenska přepravíte přívozem a na Mezní Louku dojdete pěšky. Odtud zamíříte směrem k restauraci U Fořta, kde se nachází vstup do skal. Druhou možností je přístup z Hřenska, přes Pravčickou bránu s návratem Gabrielinou stezkou pod Křídelní stěnou na Mezní Louku.

 

Občerstvení

Na Mezní Louce v těsné blízkosti vstupu na Gabrielinu stezku v samoobslužné restauraci Fořtovna, nebo v restauraci penzionu U Fořta. Na Pravčické bráně v zámečku Sokolí hnízdo, ve Hřensku v penzionech Klepáč  a Lugano.

 

Vstupné

Křídelní stěny jsou součástí areálu Pravčické brány a před vstupem zaplatí dospělý 75,- Kč, děti 6 – 14 let, studenti a důchodci 25,- Kč.

 

Provozní doba

duben – říjen denně 10.00 – 18.00 hod., listopad – březen pátek – neděle 10.00 – 16.00 hod.

 

Parkování

Placená parkoviště ve Hřensku (30,- Kč/hod., 100 – 120,- Kč celý den), velkém parkoviště na Mezní Louce (30,- Kč/hod., 100,- Kč celodenní).

 

Kontakt

www.pbrana.cz

 

TIP NA VÝLET

Vystoupejte pod Křídelní stěnou k Pravčické bráně, nevracejte se na Mezní Louku, ale jděte druhou stranou a přes rozcestí Tři prameny do Hřenska. Tady si můžete užít plavbu na pramicích Edmundovou a Divokou soutěskou. Nejprve dojdete z Hřenska značenou cestou k přístavišti člunů plujících po Edmundově (dříve Tiché) soutěsce. Člun vás dopraví na Mezní můstek, odkud můžete vystoupat svahem po přírodních schodech na Meznou, užít si pěkných výhledů, např. z terasy restaurace, a po návratu na Mezní můstek se člunem dopravit zpátky do Hřenska (případně se vrátit značenou cestou pěšky). Můžete také ale po vodě pokračovat do Divoké soutěsky. První plavební úsek je dlouhý necelý kilometr, plavba Divokou soutěskou měří asi 450 m. Kapacita člunů je 25 osob. V roce 2015 je Edmundova soutěska přístupná od 3. dubna do 4. října denně 9.00 – 18.00 hod., od 5. října do 1. listopadu 9.00 – 17.00 hod. Divoká soutěska je otevřena od 3. dubna do 4. října denně 9.00 – 17.00 hod., od 5. října do 1. listopadu 9.00 – 16.00 hod. Užívat si s vámi mohou i vaši psí přátelé (samozřejmě s náhubkem a na vodítku).

zdroj:mapy.cz