/album/fotogalerie281/ruzovsky-vrch-2-jpg1/
/album/fotogalerie281/ruzovsky-vrch-3-jpg1/
/album/fotogalerie281/ruzovsky-vrch-4-jpg/
/album/fotogalerie281/ruzovsky-vrch-6-jpg1/
/album/fotogalerie281/ruzovsky-vrch-1-jpg/
/album/fotogalerie281/ruzovsky-vrch-7-jpg/

Poloha na mapě

Růžovský vrch nebo-li „Děčínská Fudžijama“

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák.

     

Historie Růžáku

Na vrcholu hory stávala kaple Panny Marie, která byla v roce 1326 zničena. Poté tu byla postavena vojenská pozorovatelna a následně v roce 1881 první dřevěná rozhledna, kterou nechal vybudovat kníže Clary Aldringen. Po necelých deseti letech byla zničena zásahem blesku. Následovala nová věž, vyšší než původní, kterou rovněž zničil přírodní živel – tentokrát silný vítr. Do třetice byla v květnu roku 1904 zpřístupněna další vyhlídková věž. Proměnou procházelo celé místo, včetně k věži přilehlého kiosku, který byl přebudován na restauraci s možností ubytování. Jako by však Růžovský vrch stavbám nepřál. Restaurace nakonec vyhořela a vyhlídková věž byla v roce 1938 z důvodu špatného stavu stržena.

 

Růžovský vrch dnes

Dnes na vrcholu na místě dřívější rozhledny uvidíte již jen její pozůstatky a dřevěný kříž. Ačkoliv by se zdálo, že Růžovský vrch je předurčen k dalekým výhledům, díky zalesnění to není tak zcela pravda a nabízí pohledy do kraje jen z několika vyhlídkových míst. Přesto to stojí za to. K vyhlídkám vedou zejména lesní cesty, protože svahy hory jsou lesnaté, místy dokonce pralesovitého charakteru. Při severním úpatí hory se vyskytují ledové díry, ve mnohdy až do léta udržuje leda firn, což je přechodné stádium mezi ledem a sněhem. Na úbočí můžete vidět řadu hraničních patníků, u tak zvané Střední cesty hraniční kámen s číslem 31, na kterém je viditelný ročník 1697.

Růžákrozcestník u růžáku

 

Kudy na Růžovský vrch?

Z Růžové nebo ze Srbské Kamenice, kam se dostanete vozem, nebo autobusem z  České Kamenice či Děčína. Při cestě z Růžové půjdete po žluté značce a NS Růžová k rozcestí Pod Růžovským vrchem a stále po žluté k vrcholu. Stejná značka vás sem dovede i ze Srbské Kamenice.

 

Občerstvení

V Růžové v restauraci U kostela, ve středu obce Srbská Kamenici v  restauraci Ve starém krámě. Na cestu je dobré vzít si nápoj, případně něco malého na zub.

 

Vstupné

Zdarma

 

Provozní doba

Celoročně volně přístupné

 

Parkování

Bezplatné parkování v Růžové na parkovišti u kostela (ve směru od Děčína k němu u kostela zabočíte doprava), u obecního úřadu, v centru obce u obchodu, na odstavné ploše na konci obce. V Srbské Kamenici pod kostelem a u restaurace Ve starém krámě.

 

TIP NA VÝLET

Výstup na Růžovský vrch spojte v cca 13 km dlouhý velmi pěkný výlet, který vás povede po žluté značce ze Srbské Kamenice přes Růžák na Kamenickou Stráň, odtud ke Královskému smrku (výška 27 m, obvod kmene více jak 3 m), odbočkou k romantickému torzu Dolského mlýna, který můžete znát z pohádky o Pyšné princezně a zpátky po modré značce nad Ferdinandovou soutěskou do Srbské Kamenice (rozc. Srbská Kamenice-okraj).

zdroj: mapy.cz