Tiské stěny – ráj turistů a horolezců
Skalní město se spoustou věží, náměstíček a tajemných zákoutí si vás získá svou podmanivou krásou. Poznat jej můžete prostřednictvím dvou okruhů...
Pár slov o labyrintu Tiských stěn
Tiské stěny vytváří ve výběžku CHKO Labské pískovce spolu s Rájeckými a Ostrovskými stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou oblast, která je také vyhlášeným rájem horolezců. Skalní masiv dosahuje místy výšky až 613 metrů a nabízí úchvatnou podívanou. Každý, kdo se do útrob skal vydá, aby se potěšil nevšedním kouzlem přírodních krás, bude odměněn pěkným zážitkem. A jak známo, zážitek vám nikdo nemůže vzít. Ale pozor – kdo by sem zamířil s nekalým úmyslem získat poklad, který se údajně ve skalách ukrývá, už se z labyrintu nedostane. Skřítkové, kteří poklad střeží, mu totiž do kapes nasypou bludné koření a tak už nikdy nenalezne cestu ven. Tak to alespoň tvrdí pověst.
Seznamte se, prosím – Malé tiské stěny
Malé Tiské stěny ukrývají téměř dvacítku skalních útvarů. Za jejich poznáním se ze skalního náměstí vydáte značenou trasou, která vás nejprve přivede k tzv. Janusově hlavě. Tady se trasa dělí. Vy půjdete přímo ke skalní soutěsce a po kamenných schodech a můstku vystoupáte k Západní soutěsce, která vás odmění výhledem na věže Velkých stěn, Vysoký Sněžník, panorama Českého středohoří, východní část Krušných hor, Rájecké skály a okolní osady a obec Tisá.
Po kamenných schodech sestoupáte do soutěsky, později se rozšiřující ve skalní jizbu, kde si povšimněte zajímavého zdobení stěn. Odtud půjdete kolem Zpovědnice k Lesní bráně, Kazatelně a Kamennému stolu. Mezi následujícími útvary budete hledat Herkula, Jeskyni Oblud, sluj Proviantura a Švédský tábor. Poté vás překvapí masiv Hradu, který můžete zdolat sestupem po schodech, nebo jej pohodlněji obejít po stezce při jeho úpatí. Cesta točící se vpravo do strže vás nasměruje ke schodišti, ze kterého se vám nabídne pohled na balvan zaklíněný do skalní rozsedliny pojmenovaný podle svého tvaru Zvon. Další vyhlídka vám otevře pohled na Krušné hory a Rájecké skály. Po úpatí Malých stěn dojdete k Bradavičnímu kameni. Větší část trasy máte za sebou. Cesta vpravo vás zavede do skalní průrvy. Poté minete Tunel a pohled nazpět vám představí Sloní nohu. Kolem výklenků podepřených skalními sloupky příznačně nazvaných Kuří nožky se dostanete k věži s Průlezem, kterým projdete a potěšíte se pohledem na vzácné útvary Úlů. V závěru trasy Malými stěnami se pohodlnou cestou vrátíte na Skalní náměstí, odkud vede druhá trasa, tentokrát Velkými stěnami.
Velké tiské stěny, skutečný zážitek pro milovníky skal
První útvary Velkých stěn na cestě ve směru od pokladny připomínají Slony. Chobot jednoho z nich je zároveň pilířem Skalní brány. Pokud si nejprve uděláte malou odbočku po červené značce mezi skály, uvidíte Zavalenou rokli posetou velkými kameny, skalní kout připomínající Jeskyni, Orlí hlavy a Žabí korunku. Po návratu do výchozího místa okruhu projdete skalní bránou a obejdete Zavalenou rokli. V kamenných útvarech před sebou a kolem sebe můžete poznat Indického slona a Tančícího medvěda, čeká vás Hradní brána, Skalní hrad a Cikánský tábor. Když projdete skalní úžinou, určitě se ohlédněte. Uvidíte totiž nejen Herkulovy sloupy, ale i k nim Přimáčknutého krejčíka. Za Herkulovými sloupy si můžete prohlédnout úzkou skalní sluj s pískovcovým sloupem Zkamenělý kmen, Vodopád a malý výklenek Pašerácký batoh. Po návratu na okružní stezku vás čeká Starosta, Hubený doktor a po sestupu věž Ozvěna. Projdete Vítězkou branou k Medvědímu doupěti, a poté, co odbočíte doprava, budete postupně hledat Hlavu krokodýla, Supa v hnízdě, Obří hlavy a Úly.
Nestačí jít a hledět jen kupředu. Mnohdy je třeba se ohlédnout zpět. Tak je tomu i v případě, pokud chcete zahlédnout věž Mumie. Některá jména vás nepřekvapí, u jiných útvarů budete porovnávat, zda se podoba shoduje s jejich jménem, případně co jiného vám připomíná. Ve Velkých stěnách vás čeká ještě jeskyně Poustevna, sloup Kazatele, Tuleň, milovníci zeměpisů určitě rozeznají i obrysy Afriky. Spatříte Lesní kovárnu, Lenošku, Velrybu, Hrad, bludiště Labyrintu, Lví hlavy, Švédskou bránu a nechybí ani Rytířský sál, který se od těch hradních a zámeckých provedením sice markantně liší, ale ani zde nechybí bohatá výzdoba. Mezi útvary najdete i Zkoušku štíhlosti, kde si můžete vyzkoušet, zda se vám skalní průrvou podaří bez úhony protáhnout. Možná je to lepší způsob posouzení své hmotnosti, než vyhodit již pátou osobní váhu pro nedostatek loajality.
Odbočkou dojdete ke sluji Kravín se zaklíněným balvanem Havraního hnízda. Po planince se přiblížíte k věži Sťatý major, která se těší velké oblibě u horolezců. Poznáte ji snadno podle netypického tvaru - nahoře je širší, než dole. Následuje Kazatelna, Člun a závěrečná skupina skal. Blížíte se k závěru cesty. Prohlédnete si ještě jeskyni Ovčinec, uvidíte Lodní příď, projdete Krejčovskou uličkou ke Kurtovým věžím a podél nich budete sestupovat do Salónu k Borůvčí věži. Spatříte útvar připomínající Slona s nákladem a říkáte si, kolik že těch slonů ve skalách vlastně je? Schválně, počítejte je. Po úpatí skal dojdete kolem dalších útvarů k železnému schodišti, po kterém se dostanete na skalní hřeben, kudy vede červeně značená cesta. Prohlédnete si ještě hřib, Želvu, Napoleonovu botu, Ořech a Tank a vaše cesta je u konce: stojíte u Turistické chaty, kde je také již zmiňovaný druhý vstup do skal.
Ve skalách hodinu i celý den
Cesta Malými stěnami trvá asi hodinu, Velkými stěnami projdete zhruba za dvě hodiny. Časy obou okruhů jsou pouze orientační a potřebné k tomu, abyste prošli a viděli to nejzajímavější, co Tiské stěny nabízejí. Nepočítají však tak zcela s tím, že nejhezčí zážitek je ten neuspěchaný, který si dosyta vychutnáte v klidu a pohodě, protože cílem vašeho výletu není konec cesty, ale cesta samotná. A tak zde můžete strávit klidně i celý den.
Kudy do Tiských stěn?
Přístupové cesty jsou dvě. Jedna vede po červené turistické značce od parkoviště u kostela sv. Anny v Tisé na Skalní náměstí, kde se cestou vlevo od pokladny dostanete na začátek okruhu Malými stěnami, cesta vpravo od pokladny vás povede trasou Velkých stěn. Dojdete jimi až k Turistické chatě, kde se nachází druhý vstup do Tiských stěn. Chcete-li si nabízených krás užít opravdu dosyta, není nic jednoduššího, než oba okruhy spojit v jeden prostřednictvím naučné stezky (označené bílým čtvercem s úhlopříčným zeleným pruhem).
Zajímavost a doporučení
Víte, že se zde natáčel známý film Letopisy Narnie? Jak vidno, Tiské stěny mají kouzlo nejen pro milovníky přírody a horolezce, ale lákají i filmaře. Než se do stěn vydáte, nezapomeňte, že jdete do skal a vezměte si vhodnou obuv.
Přístupnost
Vozem po silnici od Děčína směrem na Jílové a Sněžník, příp. do Libouchce, kde odbočíte na silnici č. 528, na začátku obce Tisá se dáte vpravo na Sněžník a dojedete na parkoviště k Turistické chatě, nebo vůz ponecháte v Tisé u kostela, odkud vede cesta na Skalní náměstí a k pokladně. Jet můžete také autobusem z Děčína na konečnou Jílové- Sněžník. Jízdní řád na webu obce www.mujilove.cz.
A co když vás přepadne hlad?
Určitě je dobré vzít si s sebou na cestu nápoj, zejména za horkých letních dnů. Občerstvit se můžete v Tisé v Bistru pod Kaštany, a když dojdete k Turistické chatě, využijte pohostinnost její restaurace s nabídkou teplých jídel po celý den. Na jídelníčku najdete i rybí speciality.
Provozní doba a vstupné
Tiské stěny jsou přístupné celoročně. Dospělí za vstupné zaplatí 30,- Kč, děti polovic.
Parkování
Jedno z parkovišť najdete v obci Tisá v blízkosti kostela, další u Turistické chaty.
Kontakt: www.tisa.cz.
TIP NA VÝLET
U Turistické chaty, která leží při silnici Tisá – Sněžník, se nachází rozcestník turistických cest. Červená značka, po které vede hřebenovka Tiskými stěnami a můžete se po ní vrátit zpátky do obce Tisá, míří opačným směrem na Děčínský Sněžník. Kamenná rozhledna na jeho vrcholu vám nabídne krásný výhled na Lužické hory, Krkonoše, Česko-saské Švýcarsko a zahlédnout můžete i pevnost Königstein. V restauraci pod rozhlednou pak můžete posedět a dát si něco dobrého k jídlu.
Podělte se s přáteli:
Kontakt
Pondělí - pátek: 08:00 - 16:30